KZ - Úspěšní mladí

Nejlepší plavkyně kralupského plaveckého oddílu POKr Michaela Svobodová zvítězila v anketě o nejlepšího kralupského sportovce v kategorii do 15 let. Přinášíme krátký rozhovor, který bude zajímavý jak pro sportovce, tak pro ty, kteří třeba po přečtení sportovat začnou.

Za jaké sporty a úspěchy jsi byla nominována do ankety Sportovec Kralup?

Já se věnuji plavání a modernímu pětiboji, což v mém případě znamená běh, střelbu ze vzduchové pistole a plavání.

Jaké pocity jsi cítila při vyhlašování výsledku ankety Sportovec Kralup nad Vltavou?
Byla jsem moc mile překvapená, nečekala jsem to, při vyhlášení jsem měla trochu trému před tolika lidmi v sále.

Jak vypadá tvůj týdenní trénink?
V pondělí máme hodinu a půl plaveckého tréninku, potom si jdu zaběhat, v úterý máme hodinu střeleckého tréninku na zimním stadionu, pak běh na atletickém oválu u zimního stadionu nebo si jdeme zaběhat někam do terénu a plavecký trénink, ve středu plavecký trénink, čtvrtek také plavecký trénink, v pátek opět střelba, běh a plavecký trénink. V sobotu, pokud nejsou závody, máme dopoledne plavecký trénink a neděli pak mám volnou.

Zdá se, že nejvíce času Ti zabere plavání. Jaký plavecký styl máš nejraději?
Teď plavu nejvíc kraul, který je důležitý i pro moderní pětiboj, ale na plaveckých závodech mám nejraději motýlka, kterému jsem se začala na podzim více věnovat.

Spousta dětí a dospívajících se nehýbe ani desetinu toho, kolik ty. Říkají, že nemají čas, často chuť. Kde bereš čas ty? A co tě motivuje?
Je pravda, že mi nezbývá moc volného času, ale mě ten můj sport baví, máme prima partu, se kterou je zábava ať na tréninku nebo na závodech. Nejvíce mě asi motivuji úspěchy, ať moje nebo mých kamarádek a potom plavecké vzory, jako jsou pro mě Petra Chocová a Simona Baumrtová nebo v moderním pětiboji Libor Capalini a David Svoboda.

Přesto, že moc volného času Ti nezbývá, tak si ale určitě najdeš i čas na jiné koníčky? Co Tě baví a čemu se věnuješ, když Ti zbude čas?
Poslouchám hudbu nebo hraju na kytaru, ráda si přečtu nějakou hezkou knížku, jezdím na kole nebo jdu s kamarádkami jen tak ven, třeba do čajovny, do kina nebo v létě na kralupské koupaliště.

Jak se dá skloubit takto časově náročný sport se školou?
Zatím to zvládám, jen občas je to náročné, když se vrátím ze soustředění po týdnu do školy, tak mám co dohánět.

A ještě se vrátím k těm, co nesportuji. Co bys jim poradila, aby se sportem začali?
Já jsem začala se sportem už ve školce, vyzkoušela jsem několik různých sportů a skončila u toho, co mě nejvíce baví. Podle mě by si měl každý najít, co ho baví, kde je dobrá parta, vyzkoušet si třeba nějaké závody, kterých tady ve městě je spousta, jako například nedávno v moderním pětiboji nebo nějakých závodů ve škole.

Je někdo, komu bys chtěla poděkovat, že ti v tvém sportovaní a získávání úspěchů nejvíc pomáhá?
Chtěla bych poděkovat rodičům za to, že mě podporují a pak trenérům, že se mnou mají trpělivost. A je také skvělé, že máme celý oddíl díky vedení města výborné podmínky pro trénink.

Ptal se Ing. Mgr. Petr Hantych
Foto: Michaela při vítězství na velké ceně Jablonce a při svém oblíbeném motýlku.

 

Převzato z Kralupského Zpravodaje (květen 2014)

   

Město Kralupy